Ozdobą niemal każdej kuchni są czerwone soczyste jabłka. Niejedna gospodyni czy pan domu chętnie po nie sięgają. Oprócz swoich walorów smakowych i niezastąpionych witamin sprawiają nam dużo radości swoją obecnością, jako dodatek kulinarny wielu dań.
Coraz częściej suszymy jabłka, gdyż przechowywane w takiej postaci nie tracą właściwości odżywczych, mogą być wykorzystywane do deserów, ciast oraz drobnych przekąsek. Jabłka dajemy dzieciom do szkoły jako uzupełnienie do drugiego śniadania.
Najpopularniejsze na naszym ryneczkach, warzywniakach czy też sadach są następujące odmiany:
Antonówka, Cortland, Delikates, Jonatan, Kosztela, Lobo, Papierówka, Renety, Rubin, Szampion. Jabłka są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, witaminy A, Retinolu, zawierają także wiele minerałów i dużą ilość błonnika. Dlatego ich spożywanie zalecane jest dla każdego z nas, a w szczególności dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ mają niską wartość w indeksie glikemicznym.
Jabłka są często spożywane na surowo, zarówno ze skórką jak i obrane - po spożyyciu zostają jedynie gniazda nasienne. Zmielone na miękko jabłka jest podawana niemowlaką, jako jedne z pierwszych dań dziecka.
Najpopularniejsze polskie dania z jabłkiem w roli głównej:
- pieczona kaczka z jabłkami,
- sałatki warzywna z jabłkiem
- sałatka owocowa z jabłkami
- szarlotka
- naleśniki z jabłkiem
- ryż pieczony z jabłkami
- kompot gotowany z suszonych jabłek
- sok jabłkowy
- jabłka pieczone
- placuszki z jabłkami
0 komentarze :
Prześlij komentarz